צלילה בסיני ובים האדום

שתפו עם חברים ותראו מה הם אומרים

לאורכם של חופי סיני ובים האדום בכלל קיים עולם ומלואו של חיים תת ימיים מבין המרהיבים בעולם. ממש ממש קרוב לבית, ללא צורך לעלות על מטוס, תוכלו למצוא אתרי צלילה ברמה בין לאומית עם שפע של שוניות אלמוגים ומדרונות תלולים הצונחים לעומק ומהווים את משכנם של חיים תת ימיים מגוונים, עשירים וצבעוניים.

חוץ מהאווירה המיוחדת והחופים המזמינים שווה לצאת לטיול בסיני רק בשביל לחוות את העולם שמתחת לפני המים, אין ספור להקות דגים מגוונות בכל מיני צורות, צבעים וגדלים, בעלי חיים תת ימיים רבים כמו דולפינים, צבי ים וכרישים, ספינות טרופות, ריפים צבעוניים ועוד הרבה אוצרות מעניינים.

לא חייבים לצלול כדי לקבל טעימה משפע התת ימי הזה, ישנן גם נקודות שנירקול רבות לאורכם של חופי סיני עם גישה נוחה וקלה מהחוף או מסירה. כך שגם מי שאינו בעל רישיון צלילה יכול ליהנות מהעולם שמתחת לפני המים באמצעות שנורקל ומסיכה.

אם ברצונכם לצלול עליכם לעשות קורס צלילה ולצבור קצת ניסיון בתחום. בישראל ישנם 2 שלבים של קורסי צלילה: "כוכב ראשון", המאפשר לצלול עד לעומק של 18 מטרים, ו"כוכב שני" המהווה קורס השלמה למי שכבר עבר את הקורס של כוכב ראשון, ומאפשר לצלול עד לעומק של 30 מטרים. אורך קורס צלילה של ברמת "2 כוכבים" בישראל הוא שבעה ימים, בסיני ניתן לערוך את הקורס בחמישה ימים.

שימו לב כי לא משנה עד כמה אתם מנוסים, בסיני יש חובה לצאת לצלילה בליווי של מדריך מקומי בלבד. במידה ואין ברשותכם רישיון צלילה, תוכלו לצאת לצלילה היכרות, גם כן בליווי והדרכה של מדריך מקומי. 

אתרי צלילה הסמוכים יחסית לחוף

ישנם אתרי צלילה רבים שהגישה אליהם מהחוף קלה ונוחה יחסית או שניתן להגיע אליהם באמצעות סירה בהפלגה קצרה. על פי רוב, בחופשת צלילה מהסוג הזה לנים באחד מבתי המלון לאורך החוף ומשם יוצאים בכל יום לכמה צלילות בליווי מדריך. ישנם כמה אזורים בהם ניתן לערוך חופשת צלילה כזו:

 

טאבה

היתרון העיקרי של צלילות באזור טאבה הוא הקרבה לגבול שמאפשרת ליהנות בקלות מהעושר התת ימי של הים האדום, ללא צורך בנסיעות ארוכות. באזור טאבה ישנם מעט אתרי צלילה, רובם סמוכים לאי האלמוגים והגישה אליהם היא בהפלגה קצרה היוצאת מהמעגן בטאבה או מאחד מבתי המלון בטאבה או טאבה הייטס

 

דהב

בדהב ישנם אתרי צלילה ידועים ומפורסמים וצוללנים רבים מגיעים לחוות מהעושר שיש לאתרי הצלילה שם להציע. הידוע מבין אתרי הצלילה בדהב הוא "החור הכחול". מדובר בתופעה תת ימית מרהיבה של בור בעומק של כ-130 מטרים המצוי בתוך שונית אלמוגים. בנוסף, בין הים הפתוח ל"חור הכחול", ישנו קיר סלע עצום, אשר מסתיים בקשת בעומק של כחמישים ושישה מטרים, המחברת את החור לים הפתוח. הגישה אל הקשת אינה מותרת ובקצה החוף ישנו קיר עם לוחות זיכרון לצוללנים שקיפחו את חייהם בניסיון להגיע אל הקשת. מדובר באתר צלילה עוצר נשימה בעושרו ויופיו של הריף המצוי בו, וצוללנים מכל העולם מגיעים אליו ואל אתרי הצלילה הנוספים והפחות מוכרים בסביבה על מנת ליהנות מהעולם העשיר שיש לאתרי הצלילה שם להציע.

אתרי צלילה מומלצים נוספים באיזור דהב:  The Canyon, The Bells, Ras Abu Galum, Eel Garden, Lighthouse, Gaber-El-Bint ועוד. בדהב ישנם מועדוני צלילה רבים והציע רחב של בתי מלון במגוון רמות ומחירים. תמיד מומלץ לסגור מראש את מקום הלינה ועלות הצלילות מול בית המלון ומועדון הצלילה. כך יחסך מכם במהלך הטיול עיסוק מיותר בלוגיסטיקה ותיהנו משירות נוח ויעיל. מדריכי הצלילה של המועדון ידאגו להגעה לאתר הצלילה ולספק לכם את הציוד הדרוש.

 

שארם א-שייח'

שארם מהווה נקודת יציאה לאתרי צלילה רבים לאורך חופיה, מבין אתרי הצלילה הסמוכים לחופיה:  Ras Gamila, Ras Nasrani, Ras Bob, White Knight, Shark Bay, Far Garden, Ras Um Sid ועוד. אתרי צלילה פופולריים נוספים במרחק לא רב משארם הינם האי טיראן אשר מציע שלל אתרי צלילה בקרבתו וההגעה אליו מתבצעת באמצעות שיט קצר. ישנו גם את הפארק הלאומי ראס מוחמד המשופע באתרי צלילה מרהיבים במיוחד.

תוכלו למצוא גם בשארם מועדוני צלילה רבים, אשר מרביתם עובדים בשיתוף או נמצאים בבתי המלון שבעיר בהם ניתן להתארח וגם לתאם ימי צלילה, קורסים וכדומה. אל מרבית אתרי הצלילה מגיעים בשייט קצר היוצא ממעגני הסירות שבשארם או בקרבתה. בדרך כלל יום צלילות שכזה יכלול הפלגה יומית אשר במהלכה מבצעים 3-2 צלילות וארוחת צהרים. אם אינכם צוללנים מיומנים תמיד אפשר גם לצאת לצלילת היכרות מודרכת או אפילו לערוך קורס צלילה.

החור הכחול דהב
אתר הצלילה "ההחור הכחול" צפונית לדהב

אתרי צלילה המצריכים הפלגה לאורך חופי סיני

ישנם גם אתרי צלילה שעל מנת להגיע אליהם צריך להפליג כשעה ואף יותר משארם, ויש שיאמרו שאלה הם אתרי הצלילה המוצלחים ביותר. נקודת היציאה לצלילות אלה הינה מאחד ממעגני הסירות בשארם. קיימות שתי אפשרויות ללצלילה באתרים הללו. האחת, יציאה לצלילה למספר שעות וחזרה באותו היום. השניה, "ספארי צלילה", יציאה למספר ימים למסע צלילות.

בין יעדי הצלילות המרוחקים יותר מהחוף, ניתן למצוא את אזור האי טיראן. ההגעה לאי טיראן עורכת כשעה ויוצאת מאחד ממעגני הסירות בשארם. בין אתרי הצלילה המרהיבים בסמוך לאי תמצאו את Jackson Reef, Gordon Reef, Thomas Reef, Woodhouse Reef ועוד. בנוסף לאתרים אלה ישנן באזור כמה ספינות טרופות אשר חלק משרידיהן אף מבצבץ מעל לפני המים.

אתרי צלילות מעולים נוספים נמצאים באזור הפארק הלאומי ראס מוחמד, ההגעה לשם מצריכה הפלגה קצרה משארם. אתרי הצלילה הממוקמים בצידו המזרחי של חצי האי קרובים יחסית לעיר שארם וההגעה אליהם נוחה וקצרה.

אם ממשיכים דרומה ומערבה מראס מוחמד תוכלו ליהנות ממגוון אתרי צלילה מהיפים בעולם. באתרי צלילה אלה שפע של דגה מגוונת ועושר של אלמוגים. גם פה תוכלו לצלול בין ספינות טרופות כגון  Thistlegorm – היא ספינה בריטית שהוטבעה במהלך מלחמת העולם השניה על ידי מטוס גרמני ונחשבת לאחת הספינות טרופות המעניינות והפופולריות בקרב צוללנים בעולם. או הספינה Dunraven שטבעה בשנת 1876 כשעלתה על שרטון באזור של שאב-מחמוד.

דרום מערבית לראס מוחמד נמצאים מיצרי גובאל המהווים את שער הכניסה העיקרי למפרץ סואץ. באזור זה נמצאים כמה איים, בהם האי גובאל והאי שדואן. אזור זה נקרא גם שאב- אבו-נוחאס וידוע גם הוא באתרי הצלילה שמהווים משכן לספינות טרופות רבות.

צלילה בסיני
חלק מהספינה הטרופה Thistlegorm (צילום: Woodym555, ויקיפדיה)

אתרי צלילה בדרום מצרים

בחלקו הדרום מזרחי של הים האדום ישנם אתרי צלילה נוספים המצריכים הפלגה ארוכה יותר. מדובר באתרי צלילה בעלי שפע אדיר של אלמוגים, להקות דגים ואפילו דגי ענק ומספר סוגים של כרישים. ניתן לצאת לצלילות באזורים הללו בהפלגה מהעיר שארם א-שייח, או מאחת הערים הממוקמות לאורך חופי הים האדום בדרום מצרים, כגון מארסה עלאם או הורגדה. על מנת להגיע לאחת מהערים הללו עליכם לטוס ממצרים או מאירופה. אפשרות נוספת הינה שיט במעבורת היוצאת לכיוון משארם.

 

אזורי צלילה מומלצים בדרום מצרים:

  • איי האחים- אלו הם זוג איים הממוקמים דרום מזרחית לערים הורגדה וסאפאגה ולראס מוחמד. באיי האחים תוכלו לצלול עם כרישים מסוג Oceanic whitetip וגם עם כרישי פטיש Hammerhead Shark. מכיוון שאזור זה מאופיין בזרמים ימיים חזקים הצלילה בו מתאימה אך ורק לצוללנים מנוסים היודעים להתמודד עם תנאי צלילה כאלה. 
  • Elphinstone Reef – זהו ריף הנמצא דרום מזרחית לערים הורגדה וסאפאגה ולראס מוחמד, צפונית לעיר מארסה עלאם. זהו ריף בעל עושר רב של אלמוגים ודגה וגם פה ניתן לפגוש בכמה סוגי כרישים.
  • Daedalus Reef – בדומה לאתרי הצלילה המוזכרים לעיל, גם זהו ריף בעל שפע רב של אלמוגים, להקות דגים רבות וכרישים.

אזורים צלילה מומלצים נוספים:

  • רוקי איילנד
  • אזור ספאגה והורגדה
  • סנט ג'ונס

 

קורסי צלילה בסיני

אפשר ואף כדאי לעשות קורס צלילה באחד ממועדוני הצלילה בסיני, בדהב או בשארם. ישנם כמה דגשים ויתרונות לעריכת קורס הצלילה דווקא בסיני:

  • קורס הצלילה בסיני קצר יותר לעומת קורס הצלילה בישראל, מה שמאפשר חיסכון בכסף ובימי חופשה.
  • בסיני עלויות הלינה והכלכלה היומית נמוכות משמעותית לעומת ישראל מה שמאפשר חיסכון נוסף בכסף.
  • אתרי הצלילה בדרום הים האדום הם מהמרהיבים והיפים בעולם, תוכלו להרוויח צלילות יפהפיות כבר במהלך הקורס!
  • על מנת לערוך קורס צלילה בסיני עליכם לשלוט באנגלית ברמה סבירה, שכן הקורס מתנהל באנגלית.

 

ספארי צלילה בסיני

ספארי צלילה בסיני הוא מסע צלילה של מספר ימים במהלכם לנים בספינה ומתניידים באמצעותה מאתר לאתר. לרוב ספארי צלילה אורך שלושה ימים עד שבוע ולפעמים אף יותר מכך. זוהי חווית צלילה אינטנסיבית המציעה למשתתפים בה חוויה של צלילות באתרי הצלילה מהטובים ביותר. בדרך כלל בהפלגה כזו צוללים כשלוש צלילות במהלך היום וצלילת לילה נוספת. הספינות היוצאות לספארי צלילה מותאמות במיוחד לכך ומכילות את כל הדרוש למסע כולו הן מבחינת ציוד צלילה והן מבחינת לינה וארוחות.

ספארי צלילה אינו מתאים לצוללים מתחילים ומומלץ לעשות זאת רק לאחר שצברתם ניסיון של כ-30 צלילות לכל הפחות, משום שמדובר במספר צלילות בכל יום וחלקן מתבצעות בזרם חזק.

 

עוד דברים חשובים שכדאי לדעת

בסיני, ובמצרים בכלל, אפשר לצלול רק בליווי של מדריך צלילה מקומי דרך מועדון צלילה מקומי.

מדריכי הצלילה המקומיים מדברים באנגלית טובה ולעתים ניתן להיתקל אף במדריך צלילה שגם יודע עברית, אולם לא כדאי לבנות על זה.

היצע מועדוני הצלילה בסיני רב וכך גם טווח המחירים. לכן, חשוב לבדוק מראש באיזה מועדון צלילה כדאי לכם לסגור צלילות, ותמיד רצוי לקבל המלצות מניסיון אישי.

תוכלו לחסוך עלויות בהזמנה של חבילה הכוללת לינה ומספר צלילות. דיל שכזה מוצע על ידי רבים ממועדוני הצלילה ועל פי רוב גם משתלם יותר מהזמנה של לינה בנפרד והגעה ספונטנית למועדון הצלילה. כאשר אתם יוצאים לחופשת צלילה חשוב ביותר להגיע עם ביטוח צלילה תקף בנוסף לביטוח הנסיעות הרגיל.

מפת אתרי הצלילה בסיני:

קרדיט ליצירת המפה: יונתן צור

Sending
User Review
0 (0 votes)

שתפו עם חברים ותראו מה הם אומרים

האתר סייע לכם? לייק בפייסבוק ישמח אותנו! 👍😃

דילוג לתוכן